Divadlo Aréna patrí svojou tradíciou medzi najstaršie divadlá v Bratislave. Založené bolo v roku 1828 na petržalskom brehu Dunaja, v blízkosti historického verejného parku. Spočiatku slúžilo ako letné divadlo – nekrytý amfiteáter, odtiaľ názov Aréna.

Detailnejší popis

HISTÓRIA

Divadlo Aréna je historicky najstaršou divadelnou budovou, ktorá je dodnes aktívnou divadelnou scénou. Svojou tradíciou patrí medzi najstaršie divadlá v Bratislave. Založené bolo v roku 1828 na petržalskom brehu Dunaja, v blízkosti historického verejného parku. Spočiatku slúžilo ako letné divadlo – nekrytý amfiteáter, preto dostalo názov Aréna.
 
V roku 1898 na jej mieste postavili novú budovu, ktorej vzhľad ostal od tých čias až do dnešnej doby takmer nezmenený. Od vzniku divadla až do konca druhej svetovej vojny účinkovalo v Divadle Aréna množstvo maďarských, rakúskych a nemeckých divadelných spoločností. Jednou z nich bolo i dnes populárne viedenské divadlo Theater an der Wien, ktoré tu pravidelne hrávalo od roku 1921.
 
S Divadlom Aréna sú spojené i umelecké začiatky svetovo uznávanej divadelnej osobnosti - MAXA REINHARDTA (1873-1943) - divadelného režiséra a mága javiska, ktorý ako mladý herec odohral v Divadle Aréna niekoľko sezón a divákov nadchol mnohými úlohami, predovšetkým ako Franz Moor v Schillerových Zbojníkoch
Po druhej svetovej vojne a pripojení Petržalky k Bratislave, bola budova divadla pre verejnosť zatvorená na takmer päťdesiat rokov (slúžila ako sklad).
 
V roku 1994 slovenský mím MILAN SLÁDEK založil Nadáciu za obnovenie Divadla Aréna  a v nasledujúcom roku sa začala čiastková obnova, nevyhnutná pre prevádzku divadla. Prvou premiérou bol Grand Pierot a čoskoro nasledovali ďalšie inscenácie: Kráľ Ubu, Figarova svadba, Carmen, Trojgrošová opera. V rokoch 1996 až 2002 sa tu pravidelne konal medzinárodný pantomimický festival Kaukliar.
 
V roku 2002, po prechode divadla do zriaďovateľskej kompetencie Bratislavského samosprávneho kraja, bol vymenovaný za riaditeľa známy slovenský herec JURAJ KUKURA. Ten priniesol nový koncept multižánrovej scény, ktorej dominuje predovšetkým divadlo - súčasná i klasická činohra so zreteľom na aktuálnosť témy, autorské projekty, muzikály a rozprávky.  Prvou divadelnou inscenáciou novej éry bola hra You (2003), od súčasnej ruskej autorky Oľgy Muchinovej, v réžii Mariána Amslera.
Okrem divadelných predstavení Divadlo Aréna organizovalo v rokoch 2003-2008 celonočné polymúzické komponované programy v réžii Jozefa Bednárika, v ktorých účinkovali poprední slovenskí i zahraniční umelci – Židovská noc (2003), Rakúska noc (2004), Nemecká noc (2005), Švajčiarska noc (2007) a Talianska noc (2008). Počas jednej noci mali návštevníci divadla príležitosť spoznať kultúru geograficky blízkych, zato kultúrne odlišných krajín, spolu s ich tradíciami, zvykmi, jazykmi a v neposlednom rade i gastronómiou.

DIVADLO ARÉNA DNES

Hudba je v Divadle Aréna zastúpená veľmi obľúbenými jazzovými koncertmi, ktoré sa realizujú už desiatu sezónu pod názvom JAZZ V ARÉNE. Pravidelné koncerty sa stali najprestížnejším hudobným podujatím, ktoré etabluje domácich hudobníkov v celoeurópskom a svetovom kontexte a zapája slovenskú jazzovú scénu do siete veľkých európskych koncertných produkcií. Počas desaťročnej histórie projektu sa podarilo priviesť slovenský jazz z pivničných klubov na veľké javisko a postupne napĺňať ambíciu, ktorou je, podľa slov Martina Valihoru: „Vytvoriť z Jazzu v Aréne veľkú udalosť, ktorá prepojí slovenských muzikantov s európskymi hudobnými stageami.“ 
 
MET OPERA LIVE HD - priame prenosy z Metropolitnej opery v New Yorku, ktoré od divadelnej sezóny 2009/2010 každoročne Divadlo Aréna uvádza vo vysokom HD rozlíšení, prinášajú divákom jedinečný zážitok z najvýznamnejšieho operného domu. Na plátne sa objavujú najúspešnejšie inscenácie s hviezdnym obsadením – Anna Netrebko, Maria Zifchak, Marlis Petersen, Nina Stemme, Jonas Kaufmann, Marco Berti a mnohí ďalší.
 
Od roku 2003 Divadlo Aréna každoročne organizuje, spolu s Univerzitou Komenského, jedinečný projekt: DETSKÚ UNIVERZITU KOMENSKÉHO. Počas letných prázdnin tu majú stovky detí z celého Slovenska vo veku 9 až 14 rokov možnosť študovať rovnako ako vysokoškolskí študenti (na imatrikulácii dostanú indexy a na promócii diplomy absolventa). Témy pravidelných každotýždenných prednášok vychádzajú z odborného zamerania profesorov, ale sú prispôsobené veku a záujmom detí. Pre študentov je pripravený i zaujímavý sprievodný program: workshopy, výlety, exkurzie a kultúrne podujatia. Prednášky vychádzajú i vo forme knižnej publikácie, vrátane dokumentárnych fotografií a pútavých ilustrácií.
 
ULTIMATÍVNE KINO ARÉNA prináša od októbra 2015 každý štvrtý štvrtok v mesiaci na plátno Divadla Aréna dva skvosty domácej a svetovej kinematografie v nevídanej Blue-ray a HD kvalite.
Prostredníctvom Legendárnych televíznych pondelkov si diváci spomínajú na časy slávnych bratislavských inscenácií, plných nezabudnuteľných hereckých výkonov a tí mladší, spoznajú
dôležitú súčasť našej kultúrnej minulosti. Jednotlivé inscenácie sú uvádzané v súvislosti so spomienkou na jubilujúce herecké osobnosti, ktoré sú pilierom slovenského umenia (Ctibor FILČÍK, Ivan MISTRÍK, Gustáv VALACH, Hana MELIČKOVÁ, Mikuláš HUBA, Viliam ZÁBORSKÝ, Martin GREGOR, František DIBARBORA a ďalší). 
Sekcia Najkrajšie filmy nášho života prezentuje to najkrajšie zo svetovej filmovej tvorby. Ide o filmy plné emócií, s ktorými divák lieta a sníva, filmy z minulosti ale aj prítomnosti, ktoré patria do zlatého fondu kinematografie. Na plátne ožívajú svetoznáme príbehy a osudy hrdinov v stvárnení hereckých hviezd: Robert REDFORD, Paul NEWMAN, Jean-Paul BELMONDO, Jane FONDA, Audrey HEPBURN, Marilyn MONROE a ďalší.
Ultimatívne Kino Aréna považujeme za kultúrno - spoločenskú udalosť, ktorá rozšíri povedomie o domácej, európskej a svetovej filmovej tvorbe a bude aktuálne reagovať na dianie vo svete.

DIVADLO V DIVADLE ARÉNA

Divadlo Aréna patrí k jednej z najvýraznejších divadelných, ale i multikultúrnych scén na Slovensku. Od roku 2002, kedy bol do funkcie vymenovaný doterajší riaditeľ Juraj Kukura, sa toto divadlo profiluje ako scéna pre súčasné umenie
 
Jeden z prvých najväčších úspechov divadla sa spája s inscenáciou hry Edwarda Albeeho Koza alebo Kto je Sylvia?, v réžii Martina Čičváka, ktorá vyhrala dve prestížne ceny Dosky 2004 (Juraj Kukura za Najlepší mužský herecký výkon a Emília Vášáryová za Najlepší ženský herecký výkon). Obaja protagonisti tiež získali výročnú cenu Literárneho fondu. O rok neskôr bola favoritom DOSiek autorská inscenácia Tiso v titulnej úlohe s Mariánom Labudom, v réžii Rastislava Balleka
 
Od roku 2002 sa Divadlo Aréna profiluje ako divadlo aktuálnych tém, kritického pohľadu, modernej formy a historicko-politického kontextu. 
Jednou zo základných línií Divadla Aréna je iniciovanie vzniku pôvodných slovenských hier na objednávku divadla
Týmto spôsobom prišli na svet hry tvoriace tzv. OBČIANSKY CYKLUS. Jeho prvou časťou je "Totalitná trilógia" zahrňujúca hry Tiso, Dr. Gustáv Husák a Komunizmus
Občiansky cyklus pokračuje hrou Kukura, ktorej Pavel Kohout pridelil voľný podtitul "Kapitalizmus". V roku 2012 inscenáciu pozvali do hlavného programu festivalu Nová dráma, Dotyky a spojenia, Divadelná Nitra, na plzenský prestížny festival Divadlo a na medzinárodný festival Divadelní Svět Brno. Autor textu Martin Čičvák sa stal laureátom ceny Literárneho fondu, bol nominovaný na cenu Tatra Banky a inscenácia získala nominácie na tri ocenenia Dosky. Piatou časťou otvoreného cyklu je Holokaust autora Viliama Klimáčka v réžii Rastislava Balleka (2012).
 
Výnimočným projektom bola inscenácia Rent, s hudobným doprovodom živej kapely, ale aj ostatné muzikálové produkcie – Hriešny tanec, Rocky Horror Show (v réžii legendárneho Jozefa Bednárika) a slávna opereta Gejzu Dusíka Pod cudzou vlajkou
 
Divadlo Aréna má na pamäti aj detského diváka, pre ktorého v minulosti pripravilo inscenácie Smelý zajko, Červená čiapočka, Tri prasiatka a na súčasnom repertoári sú dve pôvodné rozprávky s pesničkami – Aladinova čarovná lampa a Popoluška, obe v réžii Gabriela Tótha a rozprávka Zvieratká na letisku z pera nemeckého spisovateľa a režiséra Ulricha Huba.
 
Špecifickým priestorom je komorná divadelná scéna LOFT, ktorá sa nachádza na poschodí Divadla Aréna a kde boli v posledných rokoch uvedené tituly – Cyber Cyrano, Ujo Vankúšik, Ráno po, Persona a Lekciav ktorých sa predstavila mladá herecká generácia v príbehoch o vzťahoch v dnešnej spoločnosti.
 
Inscenácie Divadla Aréna každoročne reprezentujú súčasnú slovenskú divadelnú tvorbu na mnohých domácich i medzinárodných festivaloch (Nová dráma, Dotyky a spojenia, Divadelní svět Brno, To najlepšie zo slovenského divadla vo Zvolene a ďalšie).

ÚSPECHY DIVADLA ARÉNA

  • CENA DOSKY ZA NAJLEPŠÍ HERECKÝ VÝKON (2004)
  • CENA LITERÁRNEHO FONDU ZA NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON (2004)
    Juraj Kukura za postavu Martina v inscenácii hry Koza alebo Kto je Sylvia?
  • CENA DOSKY ZA NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON (2004)
  • CENA LITERÁRNEHO FONDU ZA NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON (2004)
    Emília Vášáryová za postavu Stevie v inscenácii hry Koza alebo Kto je Sylvia?
  • NOMINÁCIA NA DOSKY ZA NAJLEPŠIU INSCENÁCIU SEZÓNY (2004)
    Inscenácia hry Edwarda Albeeho Koza alebo Kto je Sylvia? Réžia: Martin Čičvák
  • NOMINÁCIA NA DOSKY ZA NAJLEPŠIU RÉŽIU SEZÓNY (2004)
    Martin Čičvák, za réžiu inscenácie hry Ewarda Albeeho Koza alebo Kto je Sylvia?
  • CENA DOSKY ZA NAJLEPŠIU INSCENÁCIU (2005)
    Inscenácia hry Tiso podľa scenára Rastislava Balleka
  • CENA DOSKY ZA NAJLEPŠÍ HERECKÝ VÝKON (2005)
    Marián Labuda za rolu Tisa v inscenácii hry Tiso podľa scenára Rastislava Balleka
  • CENA DOSKY ZA NAJLEPŠIU SCÉNICKÚ HUDBU (2005)
    Peter Groll - Rastislav Ballek za hudbu k inscenácii hry Tiso podľa scenára Rastislava Balleka
  • CENA DOSKY ZA OBJAV SEZÓNY (2005)
    Kolektív tvorcov pod vedením Rastislava Balleka a Martina Kubrana za inscenáciu hry Tiso podľa scenára Rastislava Balleka
  • NOMINÁCIA NA DOSKY ZA NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON (2007)
    Emil Horváth za postavu Dr. Gustáva Husáka v inscenácii hry Viliama Klimáčka Dr. Gustáv Husák, Väzeň prezidentov prezident väzňov
  • NOMINÁCIA NA DOSKY ZA OBJAV SEZÓNY (2011)
    Martin Čičvák za text hry Kukura
  • NOMINÁCIA NA DOSKY ZA NAJLEPŠIU INSCENÁCIU SEZÓNY (2013)
    Viliam Klimáček: Holokaust
  • NOMINÁCIA NA DOSKY ZA NAJLEPŠIU RÉŽIU SEZÓNY (2013)
    Rastislav Ballek za réžiu inscenácie Holokaust
  • NOMINÁCIA NA DOSKY ZA NAJLEPŠIE KOSTÝMY SEZÓNY (2013)
    Katarína Holková za kostýmy k inscenácii Holokaust, Divadlo Aréna Bratislava
  • NOMINÁCIA NA DOSKY ZA NAJLEPŠIU RÉŽIU SEZÓNY (2015)
    David Jařab za réžiu inscenácie Obeť
  • NOMINÁCIA NA DOSKY ZA NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON (2015)
    Rebeka Poláková za postavu Márie z inscenácie Obeť
    Petra Vajdová za postavu Ester v inscenácii Lesk a bieda kurtizán
  • NOMINÁCIA NA DOSKY ZA NAJLEPŠIU SCÉNU SEZÓNY (2015)
    Juraj Kuchárek za scénografiu v inscenácii Povstanie
  • NOMINÁCIA NA DOSKY ZA NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON (2018)
    Ivana Uhlířová za postavu Laury Wingfieldovej v inscenácii Sklenený zverinec, réžia: Martin Čičvák
  • VÝROČNÁ CENA LITERÁRNEHO FONDU (2019)
    Juraj Kukura, inscenácia Biblia – číta Juraj Kukura
 

Divadlo Aréna - najlepšie divadlo!

JURAJ KUKURA: Chyby nás robia tým, čím sme

06.04.2016 / Daja Weingreen, INTERVIEW

JURAJ KUKURA: Říká se, že jsem arogantní, ale jsem spíš plachý

08.12.2015 / Jana Fikotová, idnes.cz

JURAJ KUKURA: Legendy si treba ctiť

22.10.2015 / Karol Bustin ml., Špeciál Plus 7 dní

Má arogance je čistá obrana

21.05.2015 / Richard Erml, Reflex

Zem nie je folklór

02.11.2013 / Dáša Čiripová, kod – konkrétne o divadle

Kukura otvorene: Viem, čo je to chudoba, nevyhadzujem ani jedlo.

09.06.2013 / redakcia, cas.sk

Moju ženu sa nedá nemilovať – Rande s riaditeľom Divadla Aréna Jurajom Kukurom

11.03.2013 / Mária Miková, Miroslava Staszová, Slovenka

Suverén bez sebevědomí

19.03.2012 / Milan Eisenhammer, Týden

Český ministr kultury. To bych bral hned

25.02.2012 / Alice Horáčková, Mladá fronta Dnes; príloha Víkend

KUKURA: Jako herec si jdu na nervy

06.12.2011 / Jana Machalická, Lidovky

JURAJ KUKURA: Nemáme vzťah k tradícii

24.02.2011 / Tomáš Gális, TV OKO

JURAJ KUKURA: Riadeniu divadla som sa naučil od druhých

12.12.2007 / Palo Hlubina, TREND

Cena Dosky za najlepší herecký výkon (2004)

Juraj Kukura za postavu Martina v inscenácií hry Koza alebo Kto je Sylvia?

Cena Dosky za najlepší ženský herecký výkon (2004)

Emília Vášáryová za postavu Stevie v inscenácii hry Koza alebo Kto je Sylvia?

Cena Dosky za najlepšiu inscenáciu (2005)

Inscenácia hry Tiso podľa scenára Rastislava Baleka

Cena Dosky za najlepší herecký výkon (2005)

Marián Labuda za rolu Tisa v inscenácii hry Tiso podľa scenára Rastislava Baleka

Cena Dosky za najlepšiu scénickú hudbu (2005)

Peter Groll - Rastislav Ballek za hudbu k inscenácii hry Tiso podľa scenára Rastislava Baleka

Cena Dosky za objav sezóny (2005)

Kolektív tvorcov pod vedením Rastislava Balleka a Martina Kubrana za inscenáciu hry Tiso podľa scenára Rastislava Baleka

Cena Literárneho fondu za najlepší mužský herecký výkon (2004)

Juraj Kukura za postavu Martina v inscenácii hry Koza alebo Kto je Sylvia?

Cena Literárneho fondu za najlepší ženský herecký výkon (2004)

Emília Vášáryová za postavu Stevie v inscenácii hry Koza alebo Kto je Sylvia?


Partneri divadla Aréna