• Vladimír Hurban Vladimírov

    Zem

    Príbeh o mladej dievčine Jude, nešťastnej láske a tragickom osude postáv bojujúcich s túžbou po majetkoch a alkohole, v prostredí morálneho rozpadu slovenskej dediny.
 

hra o láske a smrti

Príbeh o mladej dievčine Jude, nešťastnej láske a tragickom osude postáv bojujúcich s túžbou po majetkoch a alkohole, v prostredí morálneho rozpadu slovenskej dediny.

Detailnejší popis


Hra Zem vojvodinského Slováka VHV (Vladimír Hurban Vladimírov) nie je bežná "slovenská klasika". Svojou atmosférou, symbolizmom a vypätými emóciami sa blíži k modernej dráme. Zem je existenčná nutnosť, metafora ľudského života, spojenia s prírodou, nevyhnutného konca i nového začiatku. Smutno-krásna hra o nešťastnej láske a predurčenosti osudov rozdelených podľa majetku sa nás dotýka dodnes.

Na profesionálnom javisku sa Zem hrala len raz, pred tridsiatimisiedmimi rokmi. Pre Divadlo Aréna inscenáciu naštudovala slovenská režisérka žijúca v Paríži Mária Záchenská a scénu vytvoril grécky výtvarník Georges Vafias. Tento medzinárodný tím vyložil pôvodnú slovenskú hru svojským, moderným, nie celkom "slovenským" spôsobom. Inscenácia sa vyznačuje vynikajúcimi hereckými výkonmi všetkých ôsmich aktérov.hra o láske a smrti

23.03.2011

Dátum premiéry

1 hod. 30 min.

Bez prestávky

Tvorcovia

Réžia Mária Záchenská

Dramaturgia Zuzana Šajgalíková

Scéna a kostýmy Georges Vafias

Hrajú

Ďuro Botár, bohatý sedliak Dušan Cinkota

Jeho chorľavá žena Vanda Tureková

Zuza, ich mladá, zdravá dcéra Petra Vajdová

Klinčok, dedinský „majster“ Peter Šimun

Juda, krásavica, jeho dcéra Andrea Sabová

Mišo, mládenec Braňo Deák

Gazdiná na priadkach Judita Hansman

Sedliak, jeden z tých úbohých Štefan Richtárech


Partneri divadla Aréna