• Martin McDonagh

    Ujo Vankúšik

    Tam, kde sa končí rozprávka, začína horor. Tam, kde sa končí detská izba, začína väzenská cela. Tam, kde sa končí fikcia, začína realita. A tam, kde sa začína genialita, začína sa aj krutosť.
 

čierna komédia, z ktorej tuhne krv v žilách

Tam, kde sa končí rozprávka, začína horor. Tam, kde sa končí detská izba, začína väzenská cela. Tam, kde sa končí fikcia, začína realita. A tam, kde sa začína genialita, začína sa aj krutosť.

Detailnejší popis


Tam, kde sa končí rozprávka, začína horor. Tam, kde sa končí detská izba, začína väzenská cela. Tam, kde sa končí fikcia, začína realita. A tam, kde sa začína genialita, začína sa aj krutosť. Má cenu ľudský život v porovnaní s umením?

Dvaja bratia v bližšie nešpecifikovanom totalitnom štáte sú obvinení zo série šokujúcich, no originálnych zločinov. Ujo Vankúšik je jeden z najzaujímavejších divadelných textov súčasnosti. Mrazivý detektívny thriller vzrušujúco balansuje na hrane medzi hororom a čiernou komédiou. V roku 2004 zaňho autor Martin McDonagh získal Olivierovu cenu za najlepšiu novú hru a bol nominovaný na Tony Award. Najmladšia generácia slovenských hercov, čerstvých absolventov Vysokej školy múzických umení pod vedením Kristíny Chlepkovej vytvorila intenzívny divadelný zážitok, pri ktorom Vám bude tuhnúť krv v žilách.

 „Každý tu používa svoje vy*ebané detstvo, aby ospravedlnil svoje vy*ebané správanie!“

Martin McDonagh je jedným z najplodnejších a najúspešnejších súčasných dramatických autorov. Okrem divadelných hier, ktoré sa pre svoj osobitý štýl a drsný humor s úspechom hrávajú po celom svete, sa Martin McDonagh etabloval aj ako filmový scenárista a režisér. Je držiteľom Oscara za krátkometrážny film Six Shooter (2006). Scenáristicky a režijne sa podpísal pod film V Bruggách (2008) s Colinom Farrellom v hlavnej úlohe a je tiež autorom scenára a režisérom nedávno premiérovaného filmu Sedem psychopatov (2012). Je považovaný za jedného z najvýznamnejších žijúcich írskych dramatikov. Napísal osem hier, z toho dve trilógie zasadené do prostredia írskeho vidieka, kde strávil detstvo: Leenanská trilógia zahŕňa hry Krásavica z Leenane, Lebka z Connemary a Opustený západ a do trilógie Aranských ostrovov patrí Mrzák z Inishmaanu, Poručík z Inishmooru a Smrtky z Inisheeru (posledná nebola nikdy publikovaná, pretože McDonagh vyhlásil, že nie je dobrá). Jeho prvou hrou odohrávajúcou sa mimo írskych reálií je práve Ujo Vankúšik. Na Slovensku bol uvedený v roku 2004 v Slovenskom národnom divadle v réžii Ľubomíra Vajdičku. SND uviedlo taktiež McDonaghovu poslednú hru Stratiť ruku v Spokane.

 „Kde bolo tam bolo, bol raz jeden malý chlapec, ktorého matka a otec zahŕňali iba láskou, láskavosťou, vrúcnosťou, a týmto všetkým. Netúžil po ničom – všetky hračky na svete boli jeho, všetky farbičky, všetky knižky, papier, perá. Od útleho veku doňho vštepovali semienka kreativity a jeho najväčšou láskou sa stalo písanie: poviedky, rozprávky, krátke romány – samé veselé a pestré vecičky o medveďoch a prasiatkach a anjeloch a tak ďalej, a niektoré boli dobré a niektoré boli veľmi dobré. Bolo to v tú noc, keď mal siedme narodeniny. Izba hneď vedľa jeho izby bola vždy zatvorená na závoru a zamknutá na ťažkú zámku z dôvodov, ktorým chlapec nikdy nerozumel, ale ani sa na ne nikdy neopýtal, až kým sa cez hrubé tehlové múry nezačali šíriť zvuky. Vtedy začali nočné mory...“


Premiéra v Divadle Lab (VŠMU): 15. máj 2011

Obnovená premiéra v Divadle Aréna: 11. október 2013


Predstavenie sa hrá v LOFT ARÉNA.

UPOZORNENIE: LOFT ARÉNA sa nachádza na poschodí a do sály nie je možný bezbariérový prístup. 

V predstavení sú použité expresívne výrazy.

Recenzie

Vankúšik pre dospelých

14.10.2013 | SME | Jana Hlodáková

Rozprávky o deťoch - iba pre dospelých

17.10.2013 | Pravda | Soňa Smolková

Ujo Vankúšik - mäkký ale vražedný

21.10.2013 | MLOKi (www.mloki.sk) | Zuzana Šnircová

čierna komédia, z ktorej tuhne krv v žilách

11.10.2013

Dátum premiéry

3 hod. 0 min.

15 min. prestávka

Zľavy

Pri zakúpení vstupenky v pokladni Divadla Aréna je možné si uplatniť zľavu:

20% - dôchodcovia a študenti
30% - osoby ZŤP

Partneri divadla Aréna