• Risi | Scola | Maccari

    Sviatočná jazda

    Komédia o extrovertnom a povrchnom štyridsiatnikovi Brunovi, ktorý v Ríme prehovorí plachého a usilovného študenta Roberta na výlet automobilom.
 

Cinevitaj - talianska filmová klasika v novom šate

Komédia o extrovertnom a povrchnom štyridsiatnikovi Brunovi, ktorý v Ríme prehovorí plachého a usilovného študenta Roberta na výlet automobilom.

Detailnejší popis


Bruno Cortona, extrovertný a povrchný štyridsiatnik, sa vo vyľudnenom Ríme uprostred augusta, na sviatok Nanebovzatia, náhodne stretáva s plachým a usilovným študentom Robertom Marianim, ktorého presvedčí, aby sa k nemu pridal na výlet automobilom. 

Ide o stret dvoch výrazne odlišných pováh, pričom mladý študent cíti k svojmu príležitostnému spoločníkovi zmes odporu a príťažlivosti. Jedineční Vittorio Gassman a Jean-Louis Trintignant počas ich nezabudnuteľného putovania, na hranici medzi komediálnymi a tragickými okamihmi. 

Film Sviatočná jazda je snáď jednou z najlepších komédií all’italiana z obdobia hospodárskeho rozmachu, s dokonalým obrazom doby. Na pochopenie Talianska 60-tych rokov (a nielen) je tento film lepší, než učebnice dejepisu.    

Ceny a festivaly: 

Cena Davida di Donatello (1963) a Strieborná stuha za najlepší mužský herecký výkon pre Vittoria Gassmanna (1963)

Film uvádzame v pôvodnom znení s titulkami.


   Prehliadka talianskych filmov Cinevitaj je súčasťou festivalu Dolce Vitaj. 

V spolupráci: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Cineteca di Bologna, Surf film


Partneri divadla Aréna