• Jazz v Aréne

    K-B-Š Trio

 

jazzový koncert

Detailnejší popis


Klaudius Kováč (SK)

Je jednou z najvýraznejších súčasných osobností slovenského jazzového klavíra. Jeho aktívna koncertná činnosť siaha od samostatného sólového recitálu cez rôzne jazzové zoskupenia až po účinkovanie v big­bande Gustava Broma. Klaudio si podľa otcovho vzoru vybral klavír, ktorý neskôr študoval na konzervatóriu v Žiline a v Banskej Bystrici. Obidvaja jeho bratia sa tiež venujú hudbe.

Prvé kontakty s jazzom získal už v rannom detstve, ktorý mu jeho otec priblížil prostredníctvom nahrávok svet J. Smitha, O. Petersona, G. Bensona a E. Fitzgeraldovej. Svoje vlohy pre tento žáner ďalej sám rozvíjal počas štúdia klasického klavíra. V rokoch 1996 – 1998 formoval svoju hru v skupine Swing Q saxofonistu Štefana Čemana. Od roku 1998 až  podnes je členom Nothing but Swing Tria. Pre svoj štýlový jazzový prejav je vyhľadávaným sprievodným hráčom. V roku 2000 bol angažovaný americkým jazzovým spevákom Lee Andrew Davisonom na polročné turné v Južnej a Strednej Amerike. K jeho obľúbeným projektom patrí aj koncertný program pre dva akustické klavíre, v ktorom najčastejšie spolupracuje s vlastným bratrancom, významným slovenským jazzovým klavíristom, Ondrejom Krajňákom.

Významná je aj jeho pedagogická činnosť, od roku 2010 je odborným asistentom na JAMU v Brne.

 

Tomáš Baroš (CZ)

Tomáš “Kaštan” Baroš sa narodil v roku 1985 v Tepliciach, od svojich piatich rokov však žije v Prahe. Jeho prvou hudobnou inšpiráciou bol jeho otec, uznávaný trumpetista, Július Baroš. Ku kontrabasu sa dostal vo svojich 12 rokoch a o 2 roky neskôr dosiahol prvý úspech na celoštátnej klasickej súťaži v Trutnova, kde vyhral prvú cenu vo svojej kategórii. 

V rokoch 2000 až 2005 študoval hru na kontrabas na Pražskom konzervatóriu pod vedením profesora Květoslava Borovičky.

Rok 2003 mu priniesol cenu Sólista roku v súťaži Junior Jazz v Ústí nad Labem. Od roku 2006 spolupracuje s rozhlasovým big bandom Gustava Broma a v mnohých dalších projektoch ako napríklad: Ondřej Štveráček kvartet, Ida Kelarova a Jazz famelia, Radovan Tariška folklore to jazz, Zeuritia, Kaunis five, Gipsy.cz, Lukáš Oravec kvartet, Harry Sokal free tenors a Roman Jánoška Jazz consort. V roku 2012 vyhral s kvartetom Miroslava Hloucala prvú cenu v medzinárodnej súťaži Jazz Prix.

V súčasnej dobe se zaraďuje mezi najvyhľadávanejších kon­tra­basistov bielen v Čechách, ale i na Slovensku. Sprevádzal hviezdy svetovej jazzovej scény ako: Benny Golson, Rick Margitza, Antonio Farao, Gene Jackson, Vincent Herring, Dennis Rowland, Eric Allen, Deborah Davis, Joe Cohn, Paul Bollenback a mnohých ďalších.

 

Marián Ševčík (SK)

Je jedným z najvplyvnejších slovenských bubeníkov svojej generácie. Marián študoval bicie nástroje na konzervatóriu v Žiline a v Bra­­tislave, neskôr sa zúčastnil viacerých jazzových workshopov v zahraničí. Účinkoval na jazzových festivaloch v Rakúsku, Nemecku, Švédsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Holandsku, Poľsku, Španielsku, Taliansku a USA. Marián hral a nahrával s hudobníkmi ako sú Joel Frahm, Boris Kozlov, Igor Butman, Benito González, Joel Frahm, Deborah Davis, George Mraz, Alex Sipiagin, Mary Stallings, Essiet Okon Essiet, Donny McCaslin, Joe Cohn, Igor Butman, Deborah Davis, Mary Stallings. Spolupracuje s telesami ako: Gustav Brom big band, Kaunis Five, Free tenors (Harry Sokal), Pavel Wlosok (trio-quartet) a mnoho ďalších.

V roku 2008 dostal cenu Ladislava Martonika ako jazzman roku. V roku 2013 sa podieľal na nahrávaní nového CD klaviristu Pavla Wlosoka spolu s basistom Mikom Holesteinom a tenor saxofonistom Donny McCaslinom v USA. V lete roku 2014 predstavil na turné svoj quartet-quintet v zložení: Pavel Wlosok, Tomáš Baroš, Lukáš Oravec a špe­ciálny hosť Rick Margitza (USA).

jazzový koncert

20.02.2020

Dátum premiéry

1 hod. 30 min.

Bez prestávky


Partneri divadla Aréna