• Moisés Kaufman

    33 variácií

    Súčasnosť prelínajúca sa s dávnou históriou, dvaja ľudia hľadajúci zmysel svojho života a zdroj profesionálnej inšpirácie, v príbehu (aj) o Ludwigovi van Beethovenovi.
 

dokáže hudba zastaviť čas?

Súčasnosť prelínajúca sa s dávnou históriou, dvaja ľudia hľadajúci zmysel svojho života a zdroj profesionálnej inšpirácie, v príbehu (aj) o Ludwigovi van Beethovenovi.

Detailnejší popis


Súčasná broadwayská hra, postavená na paralelách medzi životom muzikologičky študujúcej dielo Ludwiga van Beethovena a poslednou etapou života samotného skladateľa, je o hľadaní podstaty umeleckej inšpirácie. Katherine Brandtová trpí smrteľnou chorobou, a napriek tomu sa vydáva do Bonnu študovať príčinu, pre ktorú sa Beethoven v čase postupujúcej hluchoty rozhodol niekoľko rokov venovať komponovaniu variácií na nepatrný valčík. Beethovenov umelecký boj sa prestupuje s Katherininým oduševneným hľadaním odpovede na svoju otázku, pričom obaja zápasia so svojím odchádzajúcim zdravím. No až prekročenie vlastných limitov ich oboch privedie k poznaniu.

Na klavíri počas predstavenia naživo hrá Vladislav Šarišský.

Hra Moisésa Kaufmana 33 Variácií bola nominovaná na prestížnu americkú cenu Tony Award 2009 za najlepšiu hru sezóny. Divadlo Aréna túto súčasnú hru uvádza v slovenskej i českej premiére v prvom slovenskom preklade. V broadwayskej premiére v hlavnej úlohe zažiarila Jane Fonda.Pôvodná produkcia na Broadwayi - David Binder, Ruth Hendel, Barbara Whitman, Goldberg/Mills, Latitude Link, Arielle Tepper Madover, Bill Resnick, Eric Schnall, Jayne Baron Sherman, Willis / True Love Production

dokáže hudba zastaviť čas?

14.04.2011

Dátum premiéry

2 hod. 45 min.

15 min. prestávka

Hrajú

Katherine Brandt Emília Vášáryová

Clara Brandt Zuzana Fialová

Beethoven Jevgenij Ivanovič Libezňuk

Mike Ľuboš Kostelný

Anton Diabelli Peter Šimun

Gertrude Ladenburger Eva Matejková

Anton Schindler Martin Hronský

na klavíri hrá Vladislav Šarišský


Partneri divadla Aréna