• Tomáš Procházka | Luigi Illica | Giuseppe Giacosa

    Tosca

    Operný príbeh speváčky Toscy a maliara Cavaradossiho predstavuje majstrovské dielo hudobnej dramatiky, dielo plné napätia, ktoré po prvýkrát ožíva v činohernom spracovaní.
 

politika a vášeň

Operný príbeh speváčky Toscy a maliara Cavaradossiho predstavuje majstrovské dielo hudobnej dramatiky, dielo plné napätia, ktoré po prvýkrát ožíva v činohernom spracovaní.

Detailnejší popis


Vášnivý milostný vzťah, láska, politika, mučenie, vraždy a najznámejšie dramatické árie svetoznámeho operného diela.

Veľké operné dielo Giacoma Pucciniho  v troch dejstvách bolo prvýkrát uvedené v Teatro Constanzi v Ríme, 14. januára 1900. Libreto Luigiho Illicu a Giuseppe Giacosu vzniklo na základe francúzskej divadelnej hry La Tosca autora Victoriena Sardoua, ktorú vytvoril pre hereckú hviezdu Sarah Bernhardtovú. Ide o melodramatický príbeh, odohrávajúci sa v Ríme, v júni 1800, v dobe, kedy bola nadvláda Neapolského kráľovstva nad Rímom ohrozená Napoleonovou inváziou do Talianska. 

Ľúbostná dráma vášnivej speváčky Toscy a jej milenca maliara Cavaradossiho, pre ktorého sa zbožná Tosca odhodláva k vražde, aby nakoniec sama musela ukončiť svoj život. Politická sila a moc, ktoré stelesňuje šéf polície – barón Scarpia je tyran, ktorý svojou násilnosťou, chlipnosťou a chtíčom stojí za tragickým osudom mladej lásky. 

Mladý režisér Tomáš Procházka pracuje s dekonštrukciou klasického operného titulu a prostredníctvom operných klišé odhaľuje príbeh o dnešnej spoločnosti, v ktorej ľudia v rýchlej honbe za hmotným uspokojením prestali cítiť a vnímať emócie. Postavy prežívajú lásku, nenávisť, klamú, manipulujú, plačú – ale sú to skutočné emócie? Alebo iba presviedčame sami seba, že ešte vôbec niečo dokážeme cítiť, hráme veľké divadlo a ubližujeme tak nielen sebe ale ostatným? Neschopnosť cítiť a vnímať krásu môže byť pre našu civilizáciu seba zničujúce.

   Túto divadelnú hru podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.Recenzie

Bratislavské Toscobranie

11.06.2018 | Týždeň | Michaela Mojžišová

politika a vášeň

25.05.2018

Dátum premiéry

1 hod. 10 min.

Bez prestávky

Hrajú

Floria Tosca Jana Kovalčíková

Mario Cavaradossi Braňo Mosný

Scarpia Martin Hronský

Angelotti / Sciarrone Tomáš Pokorný

Dirigent Peter Tilajčík

Zľavy

Pri zakúpení vstupenky v pokladni Divadla Aréna je možné si uplatniť zľavu:

20% - DÔCHODCOVIA A ŠTUDENTI
30% - OSOBY ZŤP

Partneri divadla Aréna