• Jonathan Larson

    Rent

    Kultový muzikál so živou hudbou o tom, že nikto z nás tu nebude naveky a preto si treba plniť všetky svoje sny a túžby, aj keď sa nám zdá, že celý svet stojí proti nám.
 

kultový broadwayský muzikál

Kultový muzikál so živou hudbou o tom, že nikto z nás tu nebude naveky a preto si treba plniť všetky svoje sny a túžby, aj keď sa nám zdá, že celý svet stojí proti nám.

Detailnejší popis


Autor Jonathan Larson pracoval na hudbe a texte muzikálu Rent sedem rokov. Živil sa ako čašník v lacných bistrách a popri tom komponoval dielo, ktoré sa malo stať kultom, zmeniť navždy tvár broadwayských muzikálov a ovplyvniť celú generáciu. Larson sa úspechu svojho diela nedožil - zomrel v noci pred premiérou 25. januára 1996 vo veku tridsaťpäť rokov. 

Po presune na Broadway sa Rent stal najväčšou broadwayskou udalosťou od čias Fantóma opery. Jonathan Larson bol in memoriam ocenený Pulitzerovou cenou, Rent bol nominovaný na neuveriteľných desať cien Tony Awards a získal štyri, dostal šesť ocenení Drama Desk Awards a mnoho ďalších. Na lístky stáli v radoch celé stovky divákov, ktorí predstavenie videli niekoľko desiatok ráz a Rent dohromady vypredal neuveriteľných 5124 repríz.

Dej sa odohráva v 90. rokoch v umeleckej štvrti New Yorku. Ako napísal Jonathan Larson v decembri 1995, "Rent je o komunite, ktorej existencia je oslavou života zoči-voči smrti na prelome storočia." Bol to prvý muzikál za celé desaťročia, s ktorým sa identifikovala mladá generácia, ktorý súznel s jej záujmami, ktorý sa dotýkal ich problémov. Názov "Rent" má viacero významov - predstavuje finančnú záťaž, ktorú mladí ľudia cítia, keď po absolvovaní vysokej školy zistia, že sú vrhnutí do reálneho sveta, kde vysokými ideálmi nezaplatia nájomné. Titul "Rent" tiež zdôrazňuje život v každomesačnej neistote, bez stability či perspektívy. Vystihuje dočasnú povahu života. Postavy Angel a Collins si v spoločnej piesni I'll Cover You (Nie si viac sám) spievajú, že láska sa nedá kúpiť, no dá sa vziať na prenájom - inými slovami, šťastie nebude trvať večne, preto ho treba vychutnávať v prítomnej chvíli.

Divadlo Aréna muzikál uvádza s podtitulom RENT: ŽIVOT JE preNÁJOM.

V roku 1992 Larson napísal: "Rent je oslavou inakosti, velebí umelcov a kultúru idúcu proti prúdu, ktorá je nevyhnutná pre zdravú civilizáciu." Téma i prevedenie rockovej opery Rent sa vymykala všetkému, čo bolo na Broadwayi pri muzikálových produkciách zvykom. Daphne Rubin-Vega, ktorá hrala Mimi, povedala: "Nechceli sme ísť na Broadway, aby sme sa stali broadwayskými hviezdami. My sme išli tie broadwayské dvere vykopnúť, pretože sú staré a ťažkopádne." Divadlo Aréna v muzikáli Rent predstavuje novú generáciu hercov, spevákov, tanečníkov a umelcov, ktorí si nárokujú svoje miesto v kultúre a obhajujú ho svojím talentom a energiou.

KDE, KEĎ NIE TU?

KTO, KEĎ NIE MY?

A KEDY, KEĎ NIE DNES?!

Príbeh Rent-u je inšpirovaný libretom Pucciniho opery La Bohéme. Osem priateľov, ktorí sa stretnú na Štedrý večer, aby spolu prežili rok, ktorý zmení ich životy, spája bohémsky naturel, túžba v živote niečo dosiahnuť a hlboký zmysel pre spolupatričnosť. Umelecké hľadanie, vzájomné stretnutia a rozchody, smrť, zápas s chorobou a v prvom rade obrovská túžba po živote v kombinácii so strhujúcou hudbou vytvárajú energetizujúce posolstvo muzikálu. Rent je celospievané dielo s takmer žiadnym hovoreným dialógom - viac než označenie muzikál sa mu hodí titul rocková opera a patrí medzi najnáročnejšie tituly. Obsahuje 42 hudobných čísel - v Divadle Aréna bez playbacku, bez nahrávky, od začiatku do konca autenticky a naživo s rockovou kapelou.

Rent - kultový broadwayský muzikál, ktorý ovplyvnil generáciu. 

V Divadle Aréna - so živou kapelou!Všetky zákulisné informácie, množstvo fotografií a videí s piesňami z muzikálu Rent nájdete na oficiálnej fanúšikovskej stránke Rent Muzikál Divadlo Aréna 2013 na Facebooku. Novinky každý deň!

Partneri divadla Aréna