• David Bowie & Enda Walsch

    LAZARUS

    Posledné dielo hudobného velikána Davida Bowieho, ktoré malo svetovú premiéru na Broadwayi v decembri 2015, len mesiac pred jeho smrťou, čím sa toto dielo stalo jeho mementom.
 

muzikál Davida Bowieho

Posledné dielo hudobného velikána Davida Bowieho, ktoré malo svetovú premiéru na Broadwayi v decembri 2015, len mesiac pred jeho smrťou, čím sa toto dielo stalo jeho mementom.

Detailnejší popis


Muzikál Lazarus nadväzuje na nezávislý sci-fi film Man who fell to Earth (Muž, ktorý spadol na Zem), režiséra Nicolasa Roega z roku 1976, kde vtedy mladý Bowie stvárnil hlavnú postavu mimozemšťana, ktorý prišiel na Zem hľadať zdroj vody, pretože jeho domovská planéta už o všetku vodu prišla. Ľudia ho odhalili, mučili, robili na ňom pokusy a zabránili mu v návrate domov. Zničený a depresívny Thomas Jerome Newton ostáva uväznený na Zemi, preberie na seba všetky civilizačné a deštruktívne vlastnosti ľudí, žije ďalej svoj osamelý život a utápa sa v alkohole.

Príbeh Lazarusa začína o štyridsať rokov neskôr, kde vidíme hlavnú postavu ďalej sedieť a prokrastinovať vo svojom New Yorskom byte, osamoteného a utápajúceho sa v gine.

Ako delirické vízie sa mu v byte zhmotňujú ďalšie postavy, mladučké a čisté dievča, ktoré sa snaží dať mu nádej a silu vymaniť sa zo svojho bezcieľneho stavu, no aj diabolský Valentín, metaforická postava zabíjača šťastia a lásky. Obaja hrajú akýsi súboj o jeho dušu. Na jednej strane nádej postaviť raketu a vrátiť sa domov, do vesmíru, k rodine. Na druhej strane všetkého sa vzdať a s nenávisťou k ľuďom zahubiť všetku lásku, dobro a nakoniec zničiť celú planétu Zem. V príbehu sa objavujú ďalšie postavy, ktoré Newton na svojej ceste ku koncu stretáva a vzájomne sa ovplyvňujú. Newton, v stvárnení Roberta Rotha sa dá samozrejme brať aj ako metafora človeka, ktorý sa cíti osamelý, cudzinec medzi vlastnými, človek, ktorého nechápe spoločnosť a vystrčí ho na okraj. Príbeh nejedného nepochopeného génia, vedca, filozofa, umelca o tom, ako si nevážime a nerešpektujeme veci, ktorým nerozumieme.

Muzikál Lazarus sa stal hitom svetových scén a divákov vyhľadávajúcich divadlo, ktoré prepája činohru s hudobným žánrom.

Inscenácia je nominovaná na Cenu akadémie divadelných tvorcov a Robert Roth bol za postavu Thomasa Jeroma Newtona nominovaný na Cenu DOSky 2022 v kategórii najlepší mužský herecký výkon sezóny.

Inscenácia Lazarus je prvou premiérou Divadla Aréna v priestoroch Divadla Pavla Országha Hviezdoslava, kde bude dočasne hrávať počas prebiehajúcej rekonštrukcie.

Muzikál Lazarus bol premiérovo uvedený na off-Broadway spoločnosťou New York Theatre Workshop dňa 7.12.2015. Umelecký riaditeľ Jim Nicola, výkonný riaditeľ Jeremy Blocker.

UPOZORNENIE: V inscenácii je použitý stroboskop.

   Partnerom inscenácie Lazarus je spoločnosť  SOITRON, s.r.o.Recenzie

Muzikál Davida Bowieho vie vzkriesiť nádej

29.09.2021 | Pravda | Zora Handzová

Smrť je len odlet ku hviezdam

25.11.2021 | Monitoring divadiel | Dária Fojtíková Fehérová

Muzikál mnohých vrstiev

22.12.2022 | SMARTheatre | Simona Štajgárová

muzikál Davida Bowieho

27.09.2021

Dátum premiéry

2 hod. 0 min.

20 min. prestávka

Tvorcovia

Autor David Bowie, Enda Walsh

Réžia Marián Amsler

Preklad Mário Drgoňa

Dramaturgia Jana Slouková, Saša Sarvašová

Scéna Juraj Kuchárek

Kostýmy Eva Jiřikovská

Pôvodné inštrumentácie a aranžmán Henry Hey

Hudobné naštudovanie Ján Cibula

Hlasová pedagogička Eva Banci

Pohybová spolupráca Stanislava Vlčeková

Projekcie František Pecháček

Hrajú

Thomas Jerome Newton Robert Roth

Elly, jeho asistentka Edita Koprivčević Borsová

Dievča Lenka Libjaková

Valentine Dávid Uzsák

Ben / Michael Erik Žibek

Zach Tomáš Pokorný

Maemi / Japonka Sára Polyáková

Tínedžerka 1 Michaela Trokanová

Tínedžerka 2 Alexandra Lukáčová

Kapela pod vedením Jána Cibulu

Bicie Branislav Novotný

Basgitara Filip Kúdela

Gitara Rastislav Sumega

Saxofón Ján Slezák

Trombón Tomislav Koprivčević

Klávesové nástroje Ján Cibula


Partneri divadla Aréna