• Viliam Klimáček

    KOMUNIZMUS (online)

    Záznam predstavenia Divadla Aréna, ktorý si môžete vychutnať bezplatne online z pohodlia svojho domova.
 

online divadlo u vás doma

Záznam predstavenia Divadla Aréna, ktorý si môžete vychutnať bezplatne online z pohodlia svojho domova.

Detailnejší popis


V období predlžujúcich sa opatrení proti COVID-19 a lockdownu sme siahli do archívu nášho divadla a vybrali sme pre vás titul, ktorý sa už v aktuálnom repertoári Divadla Aréna nenachádza. Prinášame vám záznam predstavenia Komunizmus, ktorý si môžete pozrieť bezplatne online u vás doma. 

Záznam bude zverejnený na YouTube kanáli Divadla Aréna dňa 12. marca 2021 (piatok) o 0:00 hod., kde bude prístupný do 18. marca 2021 (štvrtok) do 24:00 hod.

UPOZORNENIE: Vzhľadom na to, že ide o starší záznam predstavenia, prosíme divákov, aby ospravedlnili zhoršenú kvalitu obrazu a zvuku.


O INSCENÁCII KOMUNIZMUS

Pohľad na obyčajnú rodinu archivára Michala, sledujúceho sivý svet socializmu zo strechy paneláka, snažiaceho zmieriť sa s osudom hrdého človeka, ktorý mal odvahu a nepodľahol lákadlám režimu.

Hra Komunizmus je príbehom rodiny Michala, ktorý prijal spoluprácu so Štátnou bezpečnosťou a bol poverený sledovať mladú ženu Alenu a jej otca disidenta. Alena sa však neskôr stala jeho manželkou a matkou jeho syna. V deň smrti súdruha Andropova a zároveň v deň svojich narodenín sa má Alena dozvedieť, že jej život je postavený na lži nedozerných rozmerov. 

Hru Komunizmus napísal Viliam Klimáček pre Divadlo Aréna na námet Juraja Kukuru Scénograf Hans Hoffer o texte hry povedal: „Prvé dejstvo môže vyzerať ako komediantská groteska, druhé ako napínavý triler a tretie sa vyznačuje operným pátosom ako antická tragédia". Pre režiséra Martina Čičváka bola hra podobenstvom, v ktorom komunizmus funguje ako daná okolnosť, ktorá ľudí núti nosiť dve tváre.

Inscenáciou Komunizmus Divadlo Aréna uzavrelo prvú časť tzv. Občianskeho cyklu, ktorá dostala voľný podtitul Totalitná trilógia. Všetky tri hry (Tiso – Dr. Gustáv Husák  - Komunizmus) boli pri príležitosti výročia novembra 1989 pozvané na spoločné hosťovanie do Činoherného klubu v Prahe, kde zožali úspech u divákov i českej odbornej kritiky.

S Komunizmom reprezentovalo Divadlo Aréna to najlepšie zo slovenského divadla na festivale Dotyky a spojenia 2009, zúčastnilo sa festivalu Nová dráma 2009 a divadelných prehliadok v Českom Těšíne, Prostějove a medzinárodného festivalu Divadlo európskych regiónov v Hradci Králové. 

Inscenácia mala premiéru 28. novembra 2008 v Divadle Aréna.

online divadlo u vás doma

12.03.2021

Dátum premiéry

Tvorcovia

Réžia Martin Čičvák

Dramaturgia Martin Kubran

Scéna Hans Hoffer

Kostýmy Nina A. Stillmark


Partneri divadla Aréna