Henrik Ibsen - nórsky dramatik, spisovateľ a maliar, považovaný za najväčšieho nórskeho autora všetkých čias, bol zakladateľom realistickej drámy. Jeho hry boli v čase jeho pôsobenia posudzované ako poburujúce, pretože kritizovali meštiansku spoločnosť a jej morálku, skrývajúcu sa za pozlátko.
K Ibsenovým najvýznamnejším divadelným hrám zaraďujeme: Peera Gynta (1867), známu Noru (Dom bábik, 1879), Strašidlá (1881), Pani z prímoria (1888) či Hedu Gablerovú (1890).
Po realistickej línii nasledujú v Ibsenovej tvorbe tituly, tendujúce k symbolizmu: Divá kačka (1884) a Rosmersholm (1886) – príbeh váhavého muža, bývalého farára, vdovca Johannesa Rosmera, ktorý bol v roku 2013 inscenovaný v Divadle Aréna, taktiež v réžii Rastislava Balleka.
Nepriateľ ľudu (En Folkefiende, 1882) je hra čiastočne inšpirovaná skutočnými udalosťami. Je to Ibsenova posledná hra, v ktorej sa snažil aktívne bojovať za spoločenské témy.
Hlavná postava s autobiografickými črtami - Dr. Tomáš Stockmann, lekár v kúpeľnom mestečku, zistí, že liečivá voda je znečistená a ohrozuje zdravie pacientov. Za svojim zistením, ktoré má potvrdené výsledkami z laboratória, si rázne stojí. Nepočíta však s tým, ako jeho zistenie a pevný postoj rozbúria život v meste. Stretnú sa záujmy skupín obyvateľov a predstaviteľov obce a kúpeľov. Svoju úlohu hrajú aj premenlivé postoje "nezávislej tlače".
Klasické dramatické dielo, napísané v roku 1882, prináša nanajvýš aktuálne otázky:
Má ten, kto vládne pravdu?
Oplatí sa bojovať za pravdu?
A kto je skutočným nepriateľom ľudu?