Hra Holokaust vychádza zo spomienok Hildy Hraboveckej, ktorá prežila prvý dievčenský transport z územia fašistickej Slovenskej republiky do Osvienčimu (1942). Kontroverzným a moderným spôsobom zobrazuje historické obdobie, v ktorom vznikli najhlbšie jazvy na utváraní novodobej slovenskej spoločnosti, evokované názvom hry.
Anna Králiková sa po revolúcii vracia do vlasti a chce reštituovať svoj majetok, až kým nezistí, že jej rodina ho v skutočnosti arizovala. Jej príbeh rámcuje dramatické osudy ľudí žijúcich na slovenskom území v čase, keď majoritné obyvateľstvo prežívalo materiálnu prosperitu a opájalo sa rozmachom kultúry, zatiaľ čo občania židovskej národnosti boli premiestňovaní do vyhladzovacích koncentračných táborov. Prvá časť hry sa odohráva v dobovej kaviarni a druhá kdesi medzi nebom a zemou, dávno po tom, ako hrôzy spojené s holokaustom slovenských židov odzneli a sú takmer zabudnuté.
Po hrách Dr. Gustáv Husák – väzeň prezidentov, prezident väzňov a Komunizmus napísal Viliam Klimáček na objednávku Divadla Aréna v poradí už tretiu hru. Holokaust je súčasťou tzv. Občianskeho cyklu Divadla Aréna, ktorý sa začal inscenáciou Tiso v roku 2004, a medzi ktoré okrem spomínaných dvoch Klimáčkových hier patrí i inscenácia hry Martina Čičváka Kukura (2011). Spomínané tituly spája politická téma a ambícia prostredníctvom divadla provokovať historickú sebareflexiu a súčasnú spoločenskú diskusiu.
Film Svätopluk - kráľ starých Slovákov vznikol len pre účely inscenácie ako súčasť umeleckého zámeru. Všetky jeho súčasti a ich vzájomná súvislosť sú umeleckou licenciou.
UPOZORNENIE: Po prestávke nastane zmena sedenia.
V predstavení Holokaust sú použité vycvičené nemecké ovčiaky. Zvieratá sú vycvičené odborne spôsobilými osobami a starostlivosť o ich výcvik, životné podmienky a zdravie prebieha v súlade so zákonom č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti a o zmene niektorých zákonov. Vycvičené živé zvieratá budú sprevádzané odborne spôsobilými osobami a budú mať náhubky.