Viliam Klimáček: Holokaust

príbeh, na ktorý by Slovensko najradšej zabudlo

 Hra Holokaust vychádza zo spomienok Hildy Hraboveckej, ktorá prežila prvý dievčenský transport z územia fašistickej Slovenskej republiky do Osvienčimu (1942). Kontroverzným a moderným spôsobom zobrazuje historické obdobie, v ktorom vznikli najhlbšie jazvy na utváraní novodobej slovenskej spoločnosti, evokované názvom hry.

Anna Králiková sa po revolúcii vracia do vlasti a chce reštituovať svoj majetok, až kým nezistí, že jej rodina ho v skutočnosti arizovala. Jej príbeh rámcuje dramatické osudy ľudí žijúcich na slovenskom území v čase, keď majoritné obyvateľstvo prežívalo materiálnu prosperitu a opájalo sa vzmachom kultúry, zatiaľ čo občania židovskej národnosti boli premiestňovaní do vyhladzovacích koncentračných táborov. Prvá časť hry sa odohráva v dobovej kaviarni a druhá kdesi medzi nebom a zemou, dávno po tom, ako hrôzy spojené s holokaustom slovenských židov odzneli a sú takmer zabudnuté.

Po hrách Dr. Gustáv Husák – väzeň prezidentov, prezident väzňovKomunizmus napísal Viliam Klimáček na objednávku Divadla Aréna v poradí už tretiu hru. Holokaust je súčasťou tzv. Občianskeho cyklu Divadla Aréna, ktorý sa začal inscenáciou Tiso v roku 2004 a medzi ktoré okrem spomínaných  dvoch Klimáčkových hier patrí i inscenácia hry Martina Čičváka Kukura (2011). Spomínané tituly spája politická téma a ambícia prostredníctvom divadla provokovať historickú sebareflexiu a súčasnú spoločenskú diskusiu.

réžia: Rastislav Ballek
dramaturgia:
Martin Kubran, Zuzana Šajgalíková
scéna a kostýmy: Katarína Holková
svetelný dizajn:
Robert Polák
hudobná spolupráca:
Juraj Bielik a Adrian Rajter
podklady pre video projekciu: Eva Janovská

Hrajú:

Ester Rozenfeldová: Zuzana Konečná
Róza Rozenfeldová: Dana Košická
Lili Weissová: Rebeka Poláková
Jakob Weiss: Braňo Deák
Ambróz Králik: Milan Ondrík
Anna Králiková: Kristína Greppelová
Kristína Majerová: Edita Borsová
Hana Kostolníková: Petra Vajdová
Jano Pujdes: Gregor Hološka
Rádio: Martin Hronský

Hlas v nahrávke: Hilda Hrabovecká
Na husliach hrá:
Jana Černá

Film “Svätopluk - kráľ starých Slovákov” vznikol len pre účely inscenácie ako súčasť umeleckého zámeru. Všetky jeho súčasti a ich vzájomná súvislosť sú umeleckou licenciou.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 50 minút s 30-minútovou prestávkou

Po prestávke nastane zmena sedenia.

Upozornenie pre divákov!
V predstavení Holokaust sú použité vycvičené nemecké ovčiaky. Zvieratá sú vycvičené odborne spôsobilými osobami a starostlivosť o ich výcvik, životné podmienky a zdravie prebieha v súlade so zákonom č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti a o zmene niektorých zákonov. Vycvičené živé zvieratá budú sprevádzané odborne spôsobilými osobami a budú mať náhubky.

 

RECENZIE


Ruža nie je ruža nie je ruža, Jana Wild, SAD 3/2013


Najbližšie hráme:

Toto predstavenie nie je momentálne zaradené v programe.

Galéria


Mám záujem o pravidelné zasielanie newslettra na tento mail:

ZMENA POKLADNIČNÝCH HODÍN

Divadlo Aréna oznamuje, že pokladňa bude zatvorená v termíne od 26.06.2016 do 21.08.2016. Otvoríme dňa 22.08.2016 o 14:00 hod. Ďakujeme Vám za Vašu priazeň, prajeme Vám krásne leto a tešíme…

viac >
Júl 2016
PoUtStŠtPiSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627
28
293031